Main Navigation
Skip To Content
Academics
Outcomes
Admission & Aid
Discover Susquehanna
Campus Life
Student & Campus Services
About SU
Support Susquehanna

Since 1956, the Alumni Association has been presenting awards to outstanding members of its community in Achievement and Service. In 1962, the Association began presenting awards to the Outstanding Man and Woman in the Senior Class based on recommendations from a committee of Susquehanna administrators.

Each year, the Nominations and Awards Committee of the Alumni Association Executive Board meets to choose award winners in each of the four categories. In 2002, the awards were updated to include two additional categories for exemplary Leadership and Recent Alumni.In an exceptional year, two alumni may be chosen for a particular category. Awards are presented at a banquet over Homecoming Reunion Weekend.

2015-16 Alumni Award Winners

Five distinguished alumni were honored at homecoming this year. Click here to read more about each award winner.

Alumni Profiles
Alumni Award Winners

Achievement

This award is given to alumni who have achieved distinction in their field as recognized by peers in their professional communities. Consideration is given to alumni whose accomplishments are celebrated widely and regarded as major contributions to their profession or to society.

Leadership

This award is given to alumni who have shown outstanding leadership in their careers or communities. Nominees will have had a significant role in bringing about important change or contributing to outstanding results in their professional, civic, or volunteer activities.

Service

This award is given to alumni who have demonstrated exceptional involvement in their communities or in the Susquehanna University community. Candidates should be unwavering in their dedication to making a difference through duration, scope and versatility of their volunteerism.

Recent Alumni

This award is given to alumni graduating in the last two decades who exemplify Susquehanna's ideals of achievement, leadership and service in their lives and work. This includes achieving distinction in their field, showing outstanding leadership in their careers or communities, and/or demonstrating uncommon volunteerism.

Award

Susquehanna's bronze Alumni Award medal depicts our Alma Mater represented as a Susquehannock Native American woman whose tribe - and the mighty, scenic Susquehanna River - gave the University its name. The river is expressed in the lower arc of the medal.The Susquehannocks, noted for their tall and handsome stature, inhabited the river valley at the time of Captain John Smith's explorations and became extinct during the 18th century.

1960's Class Seniors

M. Joan Lawley '62

John Raab '62

Joseph R. Joyce'63

Carol Ann Gresh '63

George A. Kirchner '64

D. Marian Houser '64

Arthur F. Bowen '65

Nancy V. Corson '65

Larry A. Giesmann '66

Georgia D. Fegley '66

Robert R. Miller, Jr. '67

Karen H. Hardy '67

Kenneth R. Selinger '68

Sharon L. Fetterolf '68

Barry L. Jackson '69

Judith A. Wittosch '69

1970's Class Seniors

Alan C. Lovell '70

Anne J. Herrington '70

Rolla E. Lehman III '71

Linda H. Nansteel '71

Bruce A. Henderson '72

Louise I. Brophy '72

Grover C. Foehlinger, Jr. '73

Alyce L. Zimmer '73

Bruce W. Downs '74

Barbara P. Dalrymple '74

John D. Granger '75

Susan B. Gordon '75

Lowell L. Leitzel '76

Marjorie A. Brouse '76

Gerald G. Huesken '77

Brenda K. Myers '77

William R. Betz '78

Deborah M. Bernhisel '78

Nicholas P. Interdonato '79

Barbara A. Beans '79

1980's Class Seniors

David F. Lynch '80

Cornelia J. Klee '80

John P. Muncer '81

Virginia A. Lloyd '81

William H. Weiser '82

Christine M. Bringman '82

William L. Laswell '83

Joanna J. Moyer '83

John W. Purdy Jr. '84

Lisa V. Kapustay '84

Stephen S. Anderson '85

Margaret A. Finley '85

Douglas T. Talhelm '86

Carol F. Dillon '86

William A. Valliere '87

M. Alice Jeremko '87

Robert L. Doll '88

Julia Y. Lu '88

William G. Koch, Jr. '89

Flora T. Teh '89

1990's Class Seniors

Robert F. Herr '90

Jennifer L. Davis '90

Aaron B. Billger '91

Andrea J. Zizelmann '91

Matthew G. Hall '92

Karli A. Grant '92

George E. Day '93

Christine M. Sanderson '93

Michael J. Rick '94

Kelly K. Freeman '94

Jamie D. E. Ott '95

Hetty B. Irmer '95

Leonard A. Ebel '96

Lori A. Kochanski '96

Brett P. Thompson '97

Heather J. Hamlin '97

Jamie J. Ziller '98

Danielle C. Beam '98

Charles E. Barley, Jr. '99

Abigail Byrnes '99

2000's Class Seniors

Luke R. Eddinger '00

Mark E. Yerger '00

Elizabeth E. Dollhopf '00

Garrett E. Bissell '01

Charlotte Murray '01

Valerie L. Bodam '02

Jameson R. Troutman '02

Gretchen Anderson '03

Francis Anonia '03

Natalie Costa '04

Jonathan Illuzzi '04

Jason P. Eck '05

Katrina Konnick '05

Skyra C. Blanchard '05

Lauren Bush '06

Andy Gilbert '06

Sean Capkin '06

Kevin Hannahoe '07

Molly Dougherty '07

James Baublitz '08

Sara Luley '08

Jesse D. Ramsey '09

Brittany Marie Bunting '09

2010's Class Seniors

William M. Paris '10

Kristen G. Konski '10

Karen E. Ward '11

Andrew W. Steele '11

Michael V. Coakley '12

Destiny Danielle Arturet '12

Emily M. Stankaitis '13

Robert A. Ries '13

Cameron Dougherty '14

Candence "CC" Cannady '14

Madison T. Clark '15

Chibueze "Chib" Onwunaka '15

Danielle Boutwell '16

Desmond Edwards '16

Kelly Jockwer '16

Kyle Van Laar '16

1950's

1956 Jerry D. Bogar '99 Achievement

1956 Guy M. Bogar '21 Achievement

1957 George E. Fisher '88 Achievement

1957 John I. Woodruff '88 Achievement

1958 Roger M. Blough '25 Achievement

1959 John J. Houtz '08 Achievement

1960's

1960 Harold N. Moldenke '29 Achievement

1961 Donald M. Pace '28 Achievement

1961 Clyde R. Spitzner '37 Service

1962 Eugene T. Adams '26 Achievement

1962 Mary Farlling '28 Holloway Service

1963 Amos Alonzo Stagg Sr. HD '49 Recognition

1963 John F. Harkins '15 Service

1963 Mary Weimer '28 Moffitt Achievement

1964 H. Vernon Blough '31 Service

1964 Lillian E. Fisher '12 Achievement

1965 Harry V. Knorr '17 Achievement

1965 Lester G. Shannon '15 Service

1966 Lawrence C. Fisher '31 Service

1966 Ira C. Gross '15 Achievement

1966 Dan MacCuish H'55 Service

1967 Raymond P. Garman '30 Service

1967 Glenn L. Musser '41 Achievement

1968 Merle A. Beam '22 Achievement

1968 Raymond L. Lubold '13 Service

1969 Erle I. Shobert II '35 Achievement

1969 W. Alfred Streamer '29 Service

1969 Gustave W. Weber hc'77 Service

1970's

1970 Claude A. Buss '24 Achievement

1970 Mabel Kinzey '24 Fetterolf Service

1970 Marlyn R. Fetterolf '23 Service

1971 Lee E. Boyer '26 Achievement

1971 S. John Price '42 Service

1972 Elizabeth G. Eyster '72 Recognition

1972 Norman R. Benner '25 Achievement

1972 Aberdeen Phillips '34 Hutchinson Service

1972 D. Edgar Hutchinson '34 Service

1973 Henry H. Cassler '34 Achievement

1973 Katherine P. Reed '29 Service

1974 Ralph C. Geigle '35 Achievement

1974 Jack P. Shipe '40 Service

1975 John Garcia Gensel '40 Achievement

1975 Blanche Forney '42 Rogers Service

1975 Edward S. Rogers '42 Service

1976 Charles E. Chaffee '27 Service

1976 Dorothy Chaffee '28 Rothermel Service

1976 Lawrence M. Isaacs '43 Achievement

1976 William O. Roberts '29 Service

1977 Marvin W. Schlegel '28 Achievement

1977 Harold E. Shaffer '40 Service

1977 Ruth Naylor '41 Shaffer Service

1978 Paul M. Orso '40 Achievement

1978 Richard A. Scharfe '31 Service

1979 William E. Ecenbarger '61 Achievement

1979 Louise Mehring '35 Koontz Service

1980's

1980 Timothy E. Barnes '35 Service

1980 Paul D. Coleman '40 Achievement

1981 George H. Bantley '41 Service

1981 E. Dorthea Meyer '33 Achievement

1982 Harry W. Butts '48 Service

1982 Herman G. Stuempfle Jr. '45 Achievement

1983 Marsh C. Bogar '51 Service

1983 Leon C. Chesley '29 Achievement

1984 Robert A. Boyer '38 Achievement

1984 William C. Davenport '53 Service

1984 Donald E. Wissinger '50 Service

1985 Douglas E. Arthur '49 Achievement

1985 Peter M. Nunn '57 Service

1986 Robert A. Gabrenya '40 Service

1986 Raymond C. Lauver '50 Achievement

1987 John F. Lewis '27 Achievement

1987 Louise E. West '39 Service

1988 Robert L. Hackenberg '56 Service

1988 Albert P. Molinaro Jr. '50 Achievement

1989 Francis "Rudy" Gelnett '37 Service

1989 Samuel D. Ross '54 Achievement

1989 Chester G. Rowe '52 Service

1990's

1990 Louise Kresge '45 Isaacs Service

1990 Joe W. Kleinbauer '63 Achievement

1991 Arthur F. Bowen '65 Achievement

1991 Leah Cryder '47 Oberheim Service

1992 Charles H. "Buss" Carr '52 Service

1992 Stephen T. Toy '61 Achievement

1993 Carl H. Hitchner '62 Achievement

1993 Ruth Eleanor McCorkill '43 Service

1994 Douglas E. Arthur '49 Service

1994 Raymond J. Kerstetter Jr. '59 Achievement

1995 Robert M. Bastress '39 Service

1995 Alice Ann Patterson '58 Jacobs Achievement

1996 Lynn Hassinger '57 Askew Service

1996 Carl L. Campbell '65 Achievement

1996 J. Donald Steele Sr. '33 Humanitarian

1997 Jack K. Bishop '57 Service

1997 Peter M. Nunn '57 Achievement

1998 Hazel Brobst '51 Brown Service

1998 Terry L. March '67 Achievement

1999 Lawrence M. Isaacs '43 Service

1999 Nicholas A. Lopardo '68 Achievement

2000's

2000 Richard E. Caruso '65 Achievement

2000 Raymond C. Lauver '50 Service

2001 Dawn Grigg '68 Mueller Achievement

2001 Samuel D. Ross '54 Service

2002 Bonnie Bucks '65 Reece Achievement

2002 Stephen R. Shilling '80 Leadership

2002 Dorothy M. Anderson '62 Service

2002 E. Raymond Shaheen '37 Service

2002 Amy Murphy '85 Nolen Young Alumni

2003 Michael E. Collins '73 Achievement

2003 Robert A. Pittello '51 Service

2003 Frank J. Trembulak '69 Leadership

2003 Lara K. Primak '90 Young Alumni

2003 Douglas B. Carlson '88 Young Alumni

2004 Gary E. Baylor '69 Achievement

2004 Jay H. Feaster '84 Achievement

2004 Richard D. Spotts '68 Service

2004 Rebecca Shade '54 Mignot Service

2004 Ralph E. Purpur '66 Leadership

2004 Tammy Frailey '92 Shearer Young Alumni

2004 Geoffrey A. Shearer '91 Young Alumni

2005 John R. Strangfeld '75 Leadership

2005 Charles “Rusty” Flack '76 Achievement

2005 William A. Lewis '68 Service

2005 Jill Stevens '74 Fecker Service

2005 Kevin Akner '85 Young Alumni

2007 Joseph A. Snyder Jr. '64 Leadership

2007 Pamela Gehron '74 Robey Leadership

2007 Marla McNally '79 Phillips Achievement

2007 Stephanie Haase '60 Moore Service

2007 Warren C. Herrold '41 Service

2007 Peter M. de Mets '93 Young Alumni

2007 Jayanthi Jayawardena '96 Wolf Young Alumni

2008 Signe S. Gates '71 Achievement

2008 James F. App '65 Leadership

2008 Kathi Stine '76 Flack Service

2008 Virginia A. Lloyd '81 Service

2008 Michelle McIntyre-Brewer '01 Young Alumni

2009 Robert J. Summer '63 Achievement

2009 Edward Schmidt '69 Leadership

2009 Robert L. '59 and Linda Traub '61 Fiscus Service

2009 Robert Campbell '79 Service to SU

2009 Jermaine Edwards '03 Recent Alumni

2010's

2010 Marie Burns '92 Achievement

2010 Jim Summers '64 Service

2010 Sam Clapper '68 Service to SU

2010 Jameson Troutman '02 Recent Alumni

2010 Stephen Wallace '81 Leadership

2010 Hugo J. Warns III '90 Achievement

2011 Wayne Fisher '66 Achievement

2011 Irving Miller '71 Leadership

2011 Kenneth Hugendubler '90 Service

2011 Larry Hutchison '80 Service to SU

2011 Alli Baugher '08 Recent Alumni

2012 Margaret Fisher '71 Achievement

2012 Greg Carr '83 Leadership

2012 Sue Davis '66 Service

2012 Robert '69 and Carol Scherb '70 Ray Service to SU

2012 Baktash Ahadi '05 Recent Alumni

2013 Mary Coughlin '82 Achievement

2013 Suzanne Yenchko '68 Leadership

2013 Katherin Swift '02 Service

2013 Robert Hain '82 Service to Susquehanna

2013 Stephanie Scafa '05 Recent Alumni

2014 Timothy Barnes '07, Recent Alumni

2014 Donna DiIanni '78, Achieivement

2014 Richard Janes '69, Service to SU

2014 David Johnson '69, Service

2014 Marsha Lehman '74, Leadership

2015 Richard H. Dorman, Achievement

2015 Cassandra Smolcic, Recent Alumni Award

2015 Michael A. Kling, Service

2015 Jeffrey D. Morgan, Service to SU

2015 Peter J. Arduini, Leadership

Fill out my online form.

Contact Us

Alumni, Parent and Donor Engagement

514 University Avenue

Selinsgrove, PA 17870

Maps & Directions

Location

Alumni House

Campus Map

Phone & Email

Jodi Swartz

570-372-4115

swartzj@susqu.edu